O galeriach

Miejskie Galerie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (UAP) to projekt realizowany przez UAP przy współpracy z Miastem Poznań oraz Fundacją Rarytas. W jego ramach w październiku 2016 roku otwartych zostało pięć galerii zorientowanych na prezentację sztuki współczesnej. Powstanie galerii wzięło się z przekonania o potrzebie przedstawienia ogromnego bogactwa zjawisk z zakresu sztuk wizualnych i pokrewnych, wywodzących się z największej uczelni artystycznej w kraju, jaką jest UAP. Autorskie programy wystawiennicze każdej z galerii, łączy więc sztuka artystyczna i projektowa, genetycznie związana z artystami - czynnymi dydaktykami, studentami oraz absolwentami naszej uczelni. Szeroka współpraca z wieloma instytucjami wystawienniczymi w kraju i za granicą, pozwala nie tylko na realizację projektów włączających środowisko naszej Uczelni w ciągły obieg sztuki, ale także pozwala na realizację interesujących projektów gościnnych, pomyślanych zawsze z intencją o korzyści dla samej sztuki oraz wszystkich zwiedzających. Miejskie Galerie UAP są partnerem poznańskiego tygodnia sztuki - Poznań Art Week oraz współgospodarzem największej wystawy z dziedziny sztuk wizualnych, przewidzianej podczas obchodów 100-lecia Polsko-Japońskich relacji dyplomatycznych - Celebration (maj 2019).

Miejskie Galerie UAP wzmacniają potencjał kulturotwórczy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, instytucji o znaczącej roli edukacyjnej oraz artystycznej i projektowej, nie tylko w regionie. Galerie brały czynny udział m.in. w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Studenckich START, Festiwalu Projektowania Graficznego Ideografia i na stałe wpisały się w krajobraz Nocy Muzeów czy Miasto Żyje Designem.

Galerie zlokalizowane są w centrum miasta w miejscach, które zostały udostępnione na ten cel z zasobów miejskich znajdujących się w zarządzie ZKZL, należących do Uniwersytetu Artystycznego lub organizacji partnerskich. Adresatami programu wystawienniczego powołanych galerii są przede wszystkim mieszkańcy miasta Poznania, ale również odwiedzający miasto turyści i wszystkie zainteresowane osoby. Wstęp do galerii jest bezpłatny, podobnie jak nieodpłatne są polsko-angielskie materiały promocyjne i informacyjne towarzyszące każdej wystawie. Program galerii realizowany jest w oparciu o pracę Biura Promocji UAP, a produkcja powstaje dzięki rzeszy pracowników całej Uczelni. Nieocenionym wsparciem jest liczna grupa studentów UAP i UAM.


PROJEKT DOFINANSOWANY Z BUDŻETU MIASTA POZNANIA
#poznanwspiera

Miejskie Galerie UAP
Biuro Promocji UAP

Poznań
ul. Wolnica 9, bud. E
tel.: 61 856 04 41 wew. 23
promocja@uap.edu.pl

poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 13.00-18.00